ПЛР. Гострі респіраторні вірусні інфекції (вірус грипу тип А/B, респіраторно-синцитіальний вірус (RSV), метапневмовірус людини, аденовірус, риновірус, вірус парагрипу), якісне визначення видів (назоорофарингеальний зішкріб)
Респіраторна інфекція має дві основні категорії: інфекція верхніх дихальних шляхів та нижня інфекція дихальних шляхів. Вірус грипу (Influenza virus) - це вірус з одноланцюгової РНК, в якому присутні 8 окремих сегментів рибонуклеопротеїну. Існує три типи вірусів грипу: A, B і C. Віруси A і B найпоширеніші. Серед вірусів грипу, які вражають людей, H1N1 та H3N2 стають проблемою зараження дітей та людей похилого віку. Початковими симптомами грипу є виділення з носа, закладеність носа, біль у горлі, кашель, лихоманка, назофарингіт тощо симптоми гострого риніту, ознобу та болю в м’язах, які важкі, ніж звичайна застуда. Характерно, що симптом грипу спричиняє високу температуру та розвиває ускладнення через бактеріальні інфекції. Джерелом інфекції є людина (хворий і вірусоносій). Хворий найбільш заразний протягом 3-6 днів від початку захворювання. Тривалість виділення вірусу не перевищує тривалості клінічних проявів. Механізм передачі — повітряно-крапельний.
Респіраторно-синцитіальний вірус (Respiratory syncytial virus) - це оболонковий вірус з одноланцюговою РНК.
Метапневмовірус (Metapneumovirus) - є РНК-вмісним вірусом, має 2 основні групи (А і В) і 4 підгрупи.
Аденовіруси (Adenovirus) — віруси з двохланцюговою ДНК, які належать до 5 родів родини Adenoviridae. Аденовіруси поділяють на 5 підгруп (A, B, C, D, E). Джерелом збудника є хворі з вираженими або стертими формами хвороби, рідше — здорові вірусоносії. Аденовіруси часто виділяють з глотки та калу дітей, які не мають жодних клінічних симптомів захворювання (безсимптомний перебіг).
Риновіруси (Rhinovirus) викликають у людини і тварин запальні захворювання верхніх дихальних шляхів, розмножуються у клітинах слизової оболонки носоглотки. Тривалість інкубаційного періоду при риновірусних інфекціях становить 1-5 діб.
Парагри́п (ParaInfluenza Viruses) — антропонозна гостра респіраторна вірусна інфекція, яку зазвичай відносять саме до групи ГРВІ. Характеризується помірно вираженою загальною інтоксикацією і ураженням верхніх дихальних шляхів, переважно гортані; у дітей є однією з головних причин розвитку тяжкого ускладнення — несправжнього крупу.
Для чого призначають дослідження?
Скринінгова панель 17 збудників респіраторних інфекцій дозволяє виявити з аспірату носоглотки/ мазка з носоглотки і диференціювати:
вірус грипу A (грип A),
вірус грипу B (грип B),
респіраторно-синцитіальний вірус людини (RSV),
метапневмовірус людини (MPV),
аденовірус людини (AdV),
риновірус людини (HRV),
вірус парагрипу людини (PIV).
Метод дослідження
Полімеразна ланцюгова реакція (ПЛР).
Біоматеріал дослідження
Мазок із носоглотки.
Як правильно підготуватися до дослідження?
За 60 хвилин до взяття мазків з ротоглотки (зіву) не вживати їжу, не пити рідину, не чистити зуби, не полоскати рот/горло, не жувати жувальну гумку та не курити.
Важливо! За 6 годин до взяття мазків з носа не закапувати краплі, не застосовувати спреї і не промивати ніс. Перед взяттям мазка, при наявності рясних виділень з носа, необхідно очистити носові ходи - сильним видихом видалити слиз з носа (висякатися).
Що може впливати на результат?
Нема даних.
Синоніми
ПЛР. Гострі респіраторні вірусні інфекції (17 збудників).
ПЦР. Грипп А/В. Аденовирус, аденовирусная инфекция.
Influenza serotypes A/B, RNA [real-time polymerase chain reaction, RT-PCR, quantitative RT-PCR, qPCR, qRT-PCR].
Adenovirus, DNA [Polymerase chain reaction, PCR].
RESPIRATORY SYNCYTIAL VIRUS, METAPNEUMOVIRUS, RHINOVIRUS, PARAINFLUENZA VIRUS 1, 2, 3, 4
Що означають результати? Референтні значення
Причини позитивного результату:
Наявність ГРВІ.
Причини негативного результату:
Відсутність ГРВІ.
Референтні значення:
Не виявлено.
Хто призначає дослідження?
Інфекціоніст, педіатр, лікар загальної практики, анестезіолог-реаніматолог.